راه های تشخیص چرم طبیعی

1.لمس کردن:زمانی که یک محصول با چرم طبیعی را در دست میگیرید سطح آن را لمس کنید.معمولا چرم طبیعی احساس نرمی و گرمی را منتقل می کند و بالعکس در چرم مصنوعی سختی و سردی را احساس خواهید کرد.سپس با نوک انگشتان خود بر روی چرم فشار وارد کنید، خواهید دید چرم طبیعی بعد از فشار کمی چروکیده شده ولی سریعا به حالت اولیه خود باز میگرددکه این ویژگی در چرم مصنوعی وجود ندارد.در حالی که چرم طبیعی را در دست دارید سعی کنید با ناخن انگشت خود خراش کوچک بر روی سطح آن ایجاد کنید، خواهید دید که چرم به اصطلاح گل پوست میشود، یعنی سطح آن به خراش واکنش نشان می دهد. همچنین چرم طبیعی برخلاف چرم مصنوعی با سوزن به سختی سوراخ می شود.

2.بوی چرم طبیعی:اغلب چرم طبیعی بویی متمایز دارد و تا حدودی خوشایند،کمی شیرین و احساس زنده بودن می دهد.مقدار شدت بو، به نوع محصول باز می گردد،برای مثال کت چرمی بوی بیشتری از کمربند چرمی دارد.در هنگام خرید به این نکته توجه کنید که ممکن است افراد سودجو با آگاهی از بوی چرم، اقدام به تولید محصولاتی تقلبی با رایحه چرم طبیعی کنند.این محصولات بی کیفیت در کوتاه مدت بوی خود را نیز از دست می دهند.

3.مشاهده کردن(سطح چرم طبیعی):در عین حال که محصول مورد نظر را در دست دارید،به خوبی به آن نگاه کنید. چرم طبیعی همواره باید سطحی دانه دانه با منافذ کوچک و خطوطی مورب داشته باشد.البته فناوری های جدید ساخت چرم تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را از لحاظ ظاهری کمی دشوار کرده است.امروزه چرم طبیعی را نیز با سطح صاف و براق تولید می کنند که به چرم اصلاح شده مشهور هستند با این حال چرم مصنوعی در بیشتر موارد دارای سطحی بسیار براق تر است و درخششی غیرمعمول دارد.معمولا سطح چرم طبیعی از دانه دانه های یکسان و با ارتفاع کوتاه ساخته شده است،اما چرم مصنوعی ممکن است سطح دانه دانه بلند و غیر منظم داشته باشد.

4.حرارت دادن(مقاومت چرم طبیعی):تست حرارت یکی از بهترین راه های شناسایی چرم طبیعی است.برای این منظور حرارت ناشی از شعله ی فندک یا کبریت را به چرم نزدیک کنید، چرم مصنوعی به سرعت جمع میشود ، می سوزد و بوی پلاستیک از آن بلند می شود. چرم طبیعی بعد از حرارت دیدن و سرد شدن به حالت اولیه ی خود برمیگردد. این تست فوق العاده جواب می دهد، اما توصیه نمی کنیم که آن را در یک فروشگاه و بر روی محصول خاصی انجام دهید.

5.تست رطوبت(رطوبت پذیری چرم طبیعی): یکی از ساده ترین راه های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی تست رطوبت است.چند قطره آب را بر روی چرم بریزید، آیا چرم قطره ی آب را جذب یا دفع میکند؟ چرم طبیعی حاوی هزاران منافذ کوچک مانند چوب است که بسته به محیط اطراف رطوبت را جذب می کند.بنابراین می توان گفت اگر چرم طبیعی باشد آب را به سرعت جذب می کند و بالعکس اگر غیرطبیعی باشد، آب دفع می شود.هنگام انجام آزمایش رطوبت فقط از چند قطره آب استفاده کنید.هرگز نباید چرم طبیعی را در رطوبت بیش از حد اشباع کنید زیرا ممکن است آب به چرم آسیب برساند.با این حال چرم مصنوعی رطوبت را جذب نمی کند البته انواع خاصی از چرم مصنوعی ممکن است در برخی موارد رطوبت را جذب کنند، بنابراین شما نمی توانید به طور قاطع بر این آزمون تکیه کنید.برای شناسایی کامل و دقیق این روش و دیگر روش ها را در کنار هم امتحان کنید.

6.خم کردن(انعطاف پذیری چرم طبیعی): ساده ترین راه برای قضاوت در مورد اینکه آیا چرم طبیعی است یا خیر بررسی مسزان انعطاف پذیری آن است.سعی کنید چرم را خم کنید اگر طبیعی باشد باید به حالت اولیه برگشته و چین و چروکش از بین رفته باشد.اگر چرم مصنوعی باشد به سختی خم می شود و خط و چین و چروک روی خود باقی می گذارد. چرم طبیعی کاملا انعطاف پذیر است، به همین دلیل تحت فشار تمایل به تغییر شکل دارد.

7.مقدار وزن( سنگین بودن چرم طبیعی): چرم طبیعی سنگین و چرم مصنوعی سبک است.چرم های طبیعی هم بسته به نوع خود (چرم بزی - چرم گاوی) وزن های متفاوتی دارند.حتی  در بین چرم های طبیعی نیز چرم دانه دار کامل وزن بیشتری نسبت به چرم اصلاح شده دارد،زیرا چرم اصلاح شده جهت داشتن سطحی صاف، ساییده شده است، به همین دلیل ضخامت چرم کاهش و وزن آن نیز کم شده است.